O NAS KALENDARZ WYDARZEŃ OGŁOSZENIA UWIELBIENIE MODLITWA IZRAEL NAUCZANIE/MP3 MISJE SŁUŻBY
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu 27.01.2019 r.

Dnia 27.01.2019 r. jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Upamiętnia on wyzwolenie 27 stycznia 1945 roku hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - największego miejsca męczeństwa i zagłady II wojny światowej.

Do momentu wyzwolenia, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu został uchwalony przez ONZ w 2005 roku. Ma na celu mobilizować narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holocaustu, by zagłada podczas II wojny światowej była dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

W Polsce główne uroczystości Dnia Pamięci odbywają się w Auschwitz-Birkenau i w Warszawie pod Pomnikiem Bohaterów Getta oraz przy Pomniku Umschlagplatz. Po raz pierwszy uroczystość rocznicy wyzwolenia obozu, odbędzie się z udziałem licznej delegacji izraelskiego Knesetu.

69 lat temu, bramy obozu Auschwitz-Birkenau otworzyli rosyjscy żołnierze wyzwalając 7 tysięcy więźniów. Jak co roku na pamiątkę tego dnia byli więźniowie, przedstawiciele władz i duchowni spotkają się na terenie Muzeum Auschwitz- Birkenau.

Główne uroczystości odbędą się po południu na terenie obozu w Brzezince. Planowane są przemówienia i wspólna modlitwa. W uroczystościach weźmie udział 70 członków izraelskiego Knesetu, którzy wieczorem spotkają się z parlamentarzystami polskimi i kilku krajów europejskich.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku. 27 stycznia - w dniu jego wyzwolenia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Termin holocaust (łac. holocaustum) oznacza całopalenie. Nawiązuje on do masowych mordów dokonanych przez hitlerowców przede wszystkim na Żydach w czasie II wojny światowej. W nomenklaturze nazistowskiej określano te działania jako „kwestię żydowską", a plan zbrodni realizowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych nazywano terminem endloesung – „ostateczne rozwiązanie".

Szacuje się, że w holokauście zginęło około 6 mln Żydów, w tym ok. 2 mln dzieci. Stanowiło to 1/3 wszystkich Żydów na świecie (połowa zgładzonych to Żydzi polscy). Holokaust przetrwało 10% żydowskiej społeczności w Polsce. W samym hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau zgładzono ponad milion ludzi, z czego ogromną większość stanowili Żydzi, a ponadto 75 tysięcy Polaków, tysiące Romów i jeńców wojennych różnych narodowości.

Źródo: Forum Żydów Polskich


Modlimy się o:

Więcej informacji w zakładce: Ogłoszenia



Spotykamy się:

Niedziela - nabożeństwo

godz. 10:00