O NAS KALENDARZ WYDARZEŃ OGŁOSZENIA UWIELBIENIE MODLITWA IZRAEL NAUCZANIE/MP3 MISJE SŁUŻBY
MARSZ PAMIĘCI I ŻYCIA - Kraków 11.09.2016 r.

MARSZ PAMIĘCI I ŻYCIA

Jesteśmy Polakami, mieszkańcami Krakowa. Żyjemy w mieście o wielowiekowej spuściźnie bogactwa kulturowego. Nie uczyniliśmy go będąc monolitem społecznym. Kilkaset lat temu przybyli do nas Żydzi – szukając schronienia i bezpieczeństwa.. dając w zamian światłą myśl, pracę, odmienność tradycji religijnej! Chcielibyśmy upamiętnić ich obecność między nami! Wyrazić wdzięczność za każdy owoc życia na tej ziemi. Za wszystko, co potrafimy dostrzec, nazwać, uwypuklić; ale również za dary ukryte przed naszymi oczyma.. one także wpłynęły na miasto i zmieniły jego dzieje. Jesteśmy pokoleniem, któremu nie było dane doświadczyć wspólnego życia na polskiej ziemi, a jednak odczuwamy rodzaj pustki, tęsknoty i ciszy…

Postanowiliśmy, wspólnie z grupą chrześcijan – Polaków i Niemców, zorganizować marsz jako znak pamięci o żydowskich mieszkańcach Krakowa, którzy przez stulecia razem z naszymi przodkami tworzyli to miasto. Pragniemy, aby ten akt był wyrazem naszej pokuty za dotychczasowy stosunek ogółu chrześcijan do Żydów. Jednocześnie marzymy, aby wybrzmiała z nas radość, że ONI SĄ naszymi „starszymi braćmi w wierze” – a my czerpiemy z ich dziedzictwa mądrości oraz nadziei! Poprzez marsz chcemy zaświadczyć, że pamiętamy o wspólnej historii. Zarówno o tym, co było w niej szlachetne i piękne, jak i o tym, co niechlubne i podłe: o krzywdach, niesprawiedliwości, o niewinnie przelanej krwi.

Na czas marszu wybraliśmy hebrajski miesiąc elul. Żydowski czas pokuty, refleksji przed nadchodzącym Nowym Rokiem.. Przygotowanie do zupełnie innego, oczyszczonego.. uświęconego momentu.. Miesiąc Elul w kalendarzu gregoriańskim tego roku przypada na wrzesień. To również ważna rocznica – rozpoczęcia II wojny światowej. Wydarzenia, które dramatycznie zmieniło sytuację Żydów w Europie.

Marsz Pamięci i Życia odbędzie się 11 września 2016 roku, tj. 8 elul 5776 roku. Rozpoczynamy od godz. 16.00 Wspólnie zgromadzimy się na dziedzińcu Collegium Maius w pobliżu ul. Świętej Anny (dawna ulica Żydowska). Planujemy kilka przystanków, aby pochylić się nad historią Żydów i wydarzeniami, jakie miały miejsce w Krakowie, w ciągu wieków:

  1. przystanek: WAWEL ─ wspomnienie króla Kazimierza Wielkiego i przywilejów nadanych Żydom

  2. przystanek: PL. WOLNICA 4 ─ modlitwa pokutna – antysemityzm, tumulty, grabieże, prześladowania, szmalcownictwo, zdrada, pogrom, marzec 1968r.

  3. przystanek: SYNAGOGA STARA ─ odezwa Kościuszki i odpowiedź rabinów krakowskich

  4. przystanek: POMNIK OFIAR HOLOKAUSTU – głos oddajemy przedstawicielom Niemiec

  5. przystanek: UL. MIODOWA (Gmina Żydowska i JCC) 

  6. przystanek: SYNAGOGA TEMPEL ─ koncert finałowy

Przesłanie Marszu:

  • Edukacja (przypominanie młodemu pokoleniu o wspólnym dziedzictwie)

  • Pojednanie (krok w stronę uzdrawiania relacji między Polakami a Żydami)

  • Aspekt socjologiczny (sprzeciw wobec wszelkich form antysemityzmu, budowanie więzi i wspólnej przyszłości)

Inicjatywę tę poparli i zapowiedzieli swój udział m.in.: ks. bp Grzegorz Ryś, prezes Żydowskiej Gminy Wyznaniowej Tadeusz Jakubowicz, rabin Avi Baumol, pastor prezbiter Wiesław Didoszak.

 

Polecamy : KRAKÓW, MOJE MIASTO – Lili Haber

 

Więcej informacji:    Fundacja Polania

 

Zobacz również:

Modlimy się o:

Więcej informacji w zakładce: OgłoszeniaSpotykamy się:

Niedziela - nabożeństwo

godz. 10:00